פרויקט השבת החיטה המסורתית באלעד נוחל הצלחה

הצלחה באם החיטה
תאריך: 22/02/2018

​פרויקט השבת החיטה המסורתית באלעד נוחל הצלחה
במרכז ללימוד המצוות התלויות בארץ נדהמו לראות את מיני החיטה הנדירים שצמחו
עוד פרויקט מוצלח מבית המרכז ללימוד המצוות התלויות בארץ בפארק הארכיאולוגי באלעד. מדובר בפרויקט השבת אם החיטה ומיני חיטה מסורתית לטבע, באמצעות שתילה מבוקרת על ידי התלמידים.
מדובר בשיתוף פעולה ייחודי בין המחלקה להגנת הסביבה בעיריית אלעד, המרכז ללימוד המצוות התלויות בארץ בפארק הארכיאולוגי והמכון הוולקני, שאפשר פיילוט ארצי שהחל בעיר אלעד על ידי תלמידי המוסדות, ומסייע להשבת זנים נדירים של חיטה אל שדות ארץ ישראל. בפרויקט נכללים אם החיטה, חיטה דו גרגירית, חיטת כוסמין, חיטת דורום עתיקה, ועוד זנים שונים.
המחקרים מעלים כי ארץ חיטה ושעורה, עליה הובטחנו בתורה, מתבטאת בכך שבשנים עברו גדלה בארץ ישראל מרבית החיטה שיוצאה לעולם כולו. אלא שעם השנים, עברה החיטה השבחות שונות, ובתקופה האחרונה אף השבחות גנטיות וכיום, החיטה המקובלת, לא מצליחה מאוד בישראל.
עם זאת, "אם החיטה", שזוהי חיטה "מקורית" היא נדירה מאוד, אך היא מתאימה לגידול באקלים הארצישראלי. אלא שכאמור, מדובר בחיטה שכמעט ונכחדה, וכיום נעשים מאמצים להשיב אותה אל הטבע. עם זאת, החיטה הזו אינה מתאימה מאוד לייצור הלחם, משום שהיא גדלה בצורה שמקשה על הפרדת גרעיני החיטה – הזרעים. אך למרות זאת, יש חשיבות מדעית לגידולה והשבתה אל שטחי הפרא בישראל.
כאמור, עתה, לאחר מספר חודשים מאז נזרעה החיטה בערוגה מיוחדת, התוצאות נראות היטב כאשר הערוגות מלאות בגבעולים ירוקים וגבוהים, שמעידים על הצלחת הפרויקט.